Zmora nastolatków… trądzik 😱
Dzięki indywidualnemu podejściu w naszym gabinecie, jesteśmy w stanie zachamować stany zapalne skóry i uzyskać widoczną poprawę już po PIERWSZYM zabiegu na trądzik.
A czym właściwie jest ten "cały trądzik" i dlaczego nie powinno wyciskać się pryszczy? Poniżej spróbuje Wam to opisać w zrozumiały sposób 😉.
Na trądzik składają się zaskórniki, grudki i krostki, które zajmują najczęściej okolice łojotokowe twarzy (czoło, nos, broda, częściowo policzki). W następstwie ustąpienia zmian aktywnych (gł. podskórnych i zapalnych) dochodzi do zniszczenie kanalików gruczołów łojowych i mieszków włosowych oraz powstawanie cyst. Ciągłość naskórka zostaje przerwana, a my na powierzchni skóry możemy zaobserwować tzw. pryszcz.
W momencie, gdy skóra ulega uszkodzeniu, organizm mobilizuje siły by ją naprawić. Wyspecjalizowane do tego zadania makrofagi i molekuły zwalczające infekcje pracują nad wygojeniem uszkodzonego (przez pryszcz) miejsca. Do powstania blizny może dochodzić, gdy przeciążona walką z trądzikiem skóra nie ma na tyle sił, aby móc właściwie zregenerować swój naskórek i wypełnić ubytki po pryszczach. Dodatkowo jeżeli wyciskamy i rozdrapujemy zmiany trądzikowe, nie dajemy im szansy na samodzielne zagojenie się.
Wyróżniamy kilka zmian potrądzikowych:
- przebarwienia pozapalne (ciemne plamki utrzymujące się do 18 miesięcy)
- blizny przerostowe
- blizny zanikowe
Aby móc rozpocząc terapię zmian potrądzikowych, musimy najpierw uspokoić stany zapalne skóry - tak jak na powyższych zdjęciach.